Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“.
Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков.
„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.
В колекцията на изложбата са предст
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв
Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.
Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес.
Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.
Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.
Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.
„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.
Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.
Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.
Тези елементи или мотиви се отличават и с това, че са делнични и понякога банални. В този смисъл той е уникален в нашата живопис. Аз не мога да намеря аналог. Той успява да намери поетичното в тази баналност и това е уникално, каза още проф. Чавдар Попов.
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров.
Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак.
Припомняме, че през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo
Британският актьор Идрис Елба ще се премести да живее в Африка през следващото десетилетие, за да подкрепи филмовата индустрия на континента, съобщи Би Би Си.
Елба, който е на 52 години, стои зад новия проект за изграждане на филмово студио на танзанийския остров Занзибар, както и на друго такова в столицата на Гана - Акра.
Актьорът е роден в Лондон. Майка му е от Гана, а баща му от Сиера Леоне. Елба е силно привързан към Африка. Той иска да използва своята популярност и влияние, за да подкрепи разрастващия се филмов бизнес, тъй като според него е жизненоважно африканците да разказват собствените си истории.
„Със сигурност бих обмислил да се установя в Африка. Даже е по-точно да кажа, че не обмислям, а това ще се случи“, каза той в интервю по време на конференция посветена на киното в Африка в Акра, Гана.
„С Божията п
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
Иван Кънев е един от доайените на българското изкуство. На своите близо 90 години той умее да изненадва със своята творческа енергия и с ново виждане към света, каза Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България“.
Тук виждам един млад автор, който мисли конструктивистично. Един живописен конструктивизъм, допълни тя.
В поздравителен адрес до художника служебният министър на културата Найден Тодоров написа:
„Съдбовната линия на Вашия талант Ви прави един от най-щедрите вносители на национален творчески капитал в съкровищницата на родната ни култура. Възхищавам се на Вашия внимателно „култивиран" през годините талант, но най-вече ценя факта, че човек не може да остане равнодушен, заставайки пред Ваша творба. Колоритът на Вашите платна докосва душите на хората с познати и непознати образи и светове, но същевременно им „разказва" истории, които са близки до тяхната душа и които сякаш са се случили с техни предци“.
„Аз само мога да кажа благодаря на всички вас, че отделихте време да се срещнем“, каза Иван Кънев и подари на фонда „13 века България“ една от изложените картини.